Як визначити брехню на співбесіді

Найскладніше завдання при примі на роботу - визначити, говорить здобувач правду або бреше. Прагнучи влаштуватися на гарну роботу будь-яка людина, звичайно, спробує представити себе потенційному роботодавцю в якомога більш вигідному світлі. Практично кожен кандидат намагається розрекламувати себе так, як того хоче роботодавець, тобто наділити себе такими якостями, які найбільш важливі для тієї роботи, на яку він влаштовується.

Таке бажання догодити потенційному роботодавцю тягне за собою такі наслідки, як «прикрашання» своїх професійних навичок і якостей, або і зовсім пряма брехня. Брешуть на співбесіді практично всі, тому менеджерам з персоналу часто буває дуже складно не помилитися у виборі гідного кандидата. 

Вчені стверджують, що людина бреше в середньому до 100 разів на день. За допомогою в розпізнаванні справжнього стану речей можна звернутися до звичайної спостережливості, а в більш складних випадках - до техніки, наприклад до детектора брехні. Адже будь-яке брехня - це вираз страху людини. Якщо йому є що приховувати, то, відповідаючи на небажані запитання, він завжди хвилюється і боїться, що правда відкриється. На цьому брехун і попадається. 

Цікавий факт:  

У давні часи, щоб визначити, чи говорить людина правду, використовували рисову муку, яка має тенденцію викликати сухість у роті. Перевірка проводилася за наступним сценарієм: підозрюваний у брехні під час допиту тримав у роті рисову муку і потім випльовував її. Якщо борошно залишалася сухою, значить допитуваний брехав, якщо вологого - він говорив правду. Цей спосіб грунтується на знанні фізіології: коли людина хвилюється, слиновиділення його припиняється і в роті пересихає.

Психологи стверджують, що людина, яка збирається збрехати, обов'язково витратить на це якийсь час, нехай навіть зовсім крихітне. Чесна людина, в силу того, що він говорить те, що дійсно думає, може відповісти на питання буквально відразу ж після того, як він був заданий. А ось тому, хто бреше, необхідно буде якийсь час, щоб «сконструювати» у голові брехливий відповідь або хоча б згадати його, якщо він був заздалегідь заготовлений. Таким чином, якщо при відповіді на якесь питання у кандидата виникла пауза, нехай навіть зовсім невелика, то швидше за все, він бреше або прикрашає, замислюючись над тим, як краще сказати і як не сказати зайвого.

Ухильні відповіді так само повинні насторожити менеджера на співбесіді. Якщо людина намагається піти від відповіді або відповідає «розпливчасто» і невпевнено, то це, швидше за все, сигнал до того, що він бреше або спотворює дійсність.

Так само підозрілими для менеджера мають видатися аж надто чіткі та впевнені відповіді на питання, нібито «завчені» напам'ять. Це має сказати йому про те, що відповідь кандидат підготував і відрепетирував заздалегідь, тобто, частка брехні в ньому все одно присутній. Занадто «красива» картина, описана кандидатом у відповіді на питання, швидше за все, є брехнею. 

Ще одним цікавим спостереженням психологів було те, що ті, хто більше намагаються відповідати передбачуваного місця на співбесіді, зазвичай відповідають на питання цілими промовами, їхні відповіді дуже докладні і поширені. А ось ті, хто бреше, не можуть так докладно і красиво говорити при відповіді на запитання.

Можна виділити зовнішні та внутрішні ознаки у поведінці здобувача, які підкажуть менеджеру з підбору персоналу брешуть йому на співбесіді чи ні.

Зовнішні ознаки

Коли людина нещира, він намагається себе контролювати, в тому числі і голос, але не завжди виходить. Мимоволі змінюються тембр, інтонація, темп мови, з'являються тремтіння, паузи, демонстративне підкреслення інформації, яка є своєрідною маскуванням брехні.

Характерний і найвідоміший ознака брехні - блукаючий погляд, очі, відведені в сторону під час прямого запитання. Але таке цілком можливо, якщо суб'єкт потрапив в незнайому обстановку, спілкується з тим, кого бачить вперше, або просто хвилюється. Нюанси необхідно враховувати.

Що стосується жестикуляції і поз при явному обмані, то варто звернути увагу на такі з них: «рука обличчя»; особливо явний у дітей жест - прикриття рота після шахрайським фрази; миттєве, ледь вловиме дотик до носа; потирання очей при великій брехні, часто супроводжується фальшивою посмішкою; відтягування коміра.

Аллан Піз, один з найвідоміших фахівців у сфері невербалики, називає жести, що означають, що людина бреше або щось приховує. Отже, що може робити брехун?

Прикривати рот рукою.

Підсвідомо людина це робить, щоб не сказати зайвого. Причому жест може мати різні варіанти: відкрите прикривання рота рукою, пальці лише злегка обводять лінію губ, доторкається до рота лише злегка помітним рухом.

Торкатися до носа.

Як правило, це дуже швидке і легке рух, в чомусь більш витончений варіант прикривання рота рукою. Безумовно, людина може й просто почухати ніс, але якщо цей жест повторюється, слід задуматися.

Смикати вухо.

Відтягувати мочку вуха кілька разів, погладжувати за вухом, кінчиком пальця потирати вушну раковину. На думку Аллана Піза, всі ці варіанти - еквіваленти дитячого жесту: дитина закриває обидва вуха, щоб не слухати, як його лають за брехню.

Сильно зчепити руки.

Це давній жест, що означає закритість людини навколишнього світу. Той, кому приховувати нічого, весь відкривається, той, хто приховує, навпаки, перехрещує руки на грудях або з силою зв'язує руки, що лежать на столі

Потискує руку мляво, тільки кінчиками пальців.

Це жест, який вказує на невпевненість у собі. Якщо він проявився під час співбесіди, можливо, варто поставити питання, в чому здобувач відчуває себе невпевнено - у своїх чи здібностях або в пропонованій роботі.

Потирати віко.

Чоловіки зазвичай потирають повіку енергійно, а якщо брехня серйозна, то дивляться убік чи в підлогу. Жінки дуже акуратно проводять пальцем під оком, напевно, намагаються при цьому не змазати макіяж.

Відводити очі вбік.

Розмовляти крізь зуби.

Крім брехні, в цьому жесті прослизає і агресивність.

«Одягати» натягнуту посмішку

Така усмішка виникає на обличчі або занадто швидко, або занадто повільно. І ще, часто вона буває асиметричною.

Ніби задихаючись, відтягувати комірець і потирати шию.

Один з дослідників Десмонд Морріс зауважив, що «брехня викликає свербляче відчуття в ніжних м'язових тканинах обличчя і шиї, і потрібно чухання, щоб заспокоїти це відчуття».

Нервово крутити в руках ручку, сигарету, запальничку або інший дрібний предмет.

Це не завжди говорить про брехню, але точно - про сильне хвилювання і нервозності, на які варто звернути увагу. У курців варто звернути увагу на те, як вони видихають струмінь диму: якщо постійно вниз, це говорить про негативний настрій, скритності і підозрілості

Однак приймати ці жести істиною невірно. Висновок повинен бути комплексним. Особливо важливо пам'ятати, що зовнішні знаки повинні поєднуватися з внутрішніми їх проявами.

Внутрішні ознаки

Вважається, що чим ретельніше ховається неправда, тим явнее вона виявляється. Це можна пояснити ще й тим, що брехня важко продумати до дрібниць, часто вона має ланцюговий характер - одна породжує іншу.

Перша ознака - суперечливість інформації, її явна нереальність.

Недбалість викладається інформації або інша крайність - навмисна, надмірна точність. Або постійне повторення одного і того ж твердження, щоб нав'язати його.

На Сході кажуть: «Ти сказав у перший раз - я повірив. Ти повторив - я засумнівався. Коли ж ти сказав в третій раз - я зрозумів, що ти брешеш ».

Нетипова для освітнього рівня даної людини термінологія може служити індикатором завчена інформація. Неадекватність емоційного фону, навмисне перебільшення почуттів - теж показники. Наводить на роздуми виключно позитивна інформація про себе, особливо на співбесіді з претендентом на вакантну посаду.

Наступний ознака явного лицемірства - деталізація неправдивої інформації з метою представити її в реальному світі або розбивка невірного заяви на блоки, маскування продуманими фразами.

Вербальні сигнали, що видають брехня:

  • ухилення від пояснення якихось конкретних фактів, посилання на відсутність інформації
  • надзвичайна наполегливість і завзятість у підкресленні своїй чесності
  • спроба викликати симпатію, довіру, жалість
  • необгрунтована грубість
  • вживання ухильних відповідей

Будь-який кандидат, що приходить на співбесіду, має цілком конкретну мету - влаштуватися на роботу. Тобто, сподобатися роботодавцю і підійти на дану посаду.

Саме тому кандидати часто вдаються до брехні, щоб «прикрасити» свої професійні якості. Щоб оцінити таких претендентів об'єктивно під час співбесіди, дуже важливо враховувати всі їх зовнішні і внутрішні ознаки поведінки, описані вище.

Менеджерам з підбору персоналу слід пам'ятати про те, що рухи часом говорять про людину більше, ніж його слова. У будь-якому випадку, фахівець, який працює з персоналом достатньо давно, що має досвід, що розбирається в психології і, найголовніше, що довіряє інтуїції, розбереться у якості здобувача не гірше і швидше за будь-детектора брехні. А що стосується брехні, то, як відомо, «все таємне рано чи пізно стає явним».

Консалтингова компанія «Глорія»
професійний підбір персоналу, рекрутинг
Матеріали викладені в цій статті мають авторські права
і належать Консалтинговій компанії «Глорія»