Як ситуація в країні впливає на ринок праці

Ринок праці в будь-якій державі прямо залежить від ситуації в країні. Саме в останній "пляшуть" і мотиваційні, і антикризисні міри, і зарплати. І найм, і скорочення персоналу також не можна розглядати у відриві від останнього. Розуміється, якщо розглядати Україну, не можна не згадати і вплив безвізу на український ринок праці.

Відносна стабілізації економіки сприяє і відновлення ринку праці. Позитивні тенденції помітні сьогодні навіть неспеціалістам. Експерти ж стверджують, що все менше число компаній впроваджує на практиці антикризові заходи. Якщо пару років тому приблизно для 62% фірм це було нормою, то в 2017 р про їх впровадженні (вже сталося або тільки планованому) заявили лише 22% підприємств. Зрозуміло, ситуація на ринку, як і раніше, сильно відрізняється в залежності від економічного сектора. Лідерами в застосуванні антикризових методик в поточному році є ті фірми, які спеціалізуються на виробництві побутової електротехніки, а також аналоги, що працюють в сфері телекомунікації. При цьому найбільш затребуваними антикризовими заходами продовжує вважатися оптимізація:

- тренінгових розходів;

- численності персоналу;

- розходів на корпоративи.

А тепер про те, як на ринок праці вплинув прийнятий безвіз. Експерти стверджують, що його впровадження, крім позитиву, цілком реально означатиме для українського ринку праці і деякі негативні наслідки. Так, близько 46% фірм (в основному з секторів логістики, готельно-ресторанного бізнесу, торгового) вважають, що новація несе з собою нові і цілком відчутні ризики. Найбільший з них бачиться в підвищенні плинності кадрів. Іншими словами набагато більш відчутними стануть проблеми, пов'язані з «витоком мізків». Які ж сфери діяльності, за даними професійних рекрутерів, найбільше піддадуться відтоку кваліфікованих кадрів? Безумовне лідерство в плані ризиків щодо персоналу у виробничій сфері. Відтік висококваліфікованих робітників може досягти показника в 62%! Другу позицію в даному прогнозі складають ІТ-фахівці. Прогноз в їх відношенні також досить значний - 38%. Далі на 3-ій позиції - сфера обслуговування з 34%. Наступна трійка рейтингу виглядає таким чином:

- продажі – 29%;

- робітники с/г – 14%;

- медичні спеціалісти – 10%.

- медицинские специалисты – 10%.

Звичайно, враховувати потрібно у відношенні вищезгаданих ризиків і регіональні відмінності. Так, найбільшими ризиками відтоку фахівців піддадуться компанії із західних областей України. Трохи нижче, на другому місці по відношенню до цих ризиків знаходяться і всі столичні фірми.

Розглянувши вищевказану проблему в розрізі категорій персоналу, фахівці рекрутингового агентства Глорія вважають, що найбільшим слід очікувати відтік все ж допоміжного персоналу. На другому місці опиняться представники професійного і адміністративної ланки. З вищого керівництва спокусяться пропозиціями західних компаній, за прогнозами фахівців, не більше 3%.

У зв'язку із вищевказаним, більше ніж реальними  ризиками, як мінімум ¼ частині підприємства країни. В деяких компаніях робиться ставка на матеріальне мотивування. В інших фірмах вважають більш дієвим так зване нематеріальне стимулювання.

В кінці про те позитивне, що очікує український ринок праці в зв'язку з введенням безвізу. По-перше, це нові можливості щодо підвищення ефективності взаємодії, як з іноземними інвесторами, так і іноземними офісами, а також підприємствами. По-друге, більш простим і доступним стане для більшості українських фахівців участь в міжнародних конференціях. По-третє, реальніше реального тепер стає і навчання за кордоном.