Як правильно вибрати професію за здібностями?

Консалтингова компанія Глорія, відгуки про роботу якої тільки позитивні, пропонує рекомендації своїх провідних експертів про те, як правильно вибрати професію, орієнтуючись на здібності. Підбір персоналу - основна послуга, пропонована компанією, тому питання досить актуальне. Щоб рекрутингове агентство могло пишатися своєю роботою, підходи тут застосовуються особливі, включаючи і високонаукові.

Отже, ключові факти про здібності, що встановлюють вибір тієї області, яку вам запропонує консалтингова компанія Глорія. Перші відгуки, згадки про здібності відомі ще з третього століття до н.е. Сформулював їх не хто інший, як Платон. Мислитель писав, що одні з нас зумовлені для управління, другі – для допомоги, треті - для ремесел і обробки землі. Власне саме тоді була вперше озвучена ідея про нерівність людей за індивідуально-психологічним особливостям. Здібності, безумовно, пов'язані з вдалим здійсненням певної діяльності, але їх наявність ще не гарантує стовідсоткову успішність праці в даній сфері. Згадаймо, наприклад, про таке словосполученні як «здатності нереалізовані» ... А воно застосовується ой як часто ...

Вчені, які займаються даною проблемою, виділяють 2 погляди на розуміння здібностей. Психологічний загальний передбачає прояв можливостей людини реалізувати яку завгодно діяльність. Уточнимо, при подібному підході, до здібностей зараховують і вміння, і знання. При цьому до загальних здібностей зараховують і інтелект, і здатність до навчання, і схильність до творчості (креативності). Розроблена навіть формула здібностей, представлена успішністю поділенною на труднощі. Згідно з нею, простіше домогтися успіху в будь-якій діяльності того індивіду, у якого в максимальному ступені вироблена відповідна здатність. А ось тому, у кого здібності до конкретної діяльності розвинені слабко, доведеться прикладати надзвичайних зусиль, щоб домогтися навіть маломальского успіху. Загальним висновком з даної теорії виступає те, що при більш-менш серйозних вкладеннях, будь хто здатний домогтися приголомшливих висот і для нього будуть доступні будь які вакансії (Київ, Харків і т.д.).

Другий підхід, який застосовує і наше рекрутингове агентство, пропонуючи вакансії (Київ та інші населені пункти України), називається диференційованим. Відмінними рисами найздібніших претендентів в даному випадку вважають і кмітливість, і схильність до інтелектуальних перетвореннь, нарешті, до креативності. Вченими доведено, і це також враховує, здійснюючи підбір персоналу, наша рекрутингова компанія, що на здатності впливають і такі складові, як навколишнє середовище, а також спадковість, захоплення і прагнення. Здібності, підкреслимо, поділяються на загальні та спеціальні. Перші пов'язані з психофізіологією, з навчанням і пізнавальною діяльністю, із спілкуванням і саморегуляцією, а другі можуть бути літературно-лінгвістичними, технічними, організаторськими, педагогічними і математичними, художніми та музичними, творчими, спортивними. Перші потрібні для багатьох професій, другі - для порівняно невеликого переліку видів діяльності. Проте, істинний успіх у будь-якій професії можливий при гармонії загальних і спеціальних здібностей. Якщо ж у претендента немає всіх тих здібностей, які обов'язково потрібні для обраної професії, консалтингова компанія Глорія рекомендує 2 шлях. По-перше, можна поміняти вибір, а по-друге, пошукати методики розвитку або компенсації слабко виражених або взагалі відсутніх здібностей. Варто докласти зусиль і мета буде досягнута!

 

Людмила Петрученко