Чи варто вірити відгукам в інтернеті про компанію?

Сьогодні в мережі можна знайти буквально все, що завгодно: починаючи від екзотичних кулінарних рецептів і закінчуючи порадами про те, як привернути чоловіка та виховати дитину. Є тут, звичайно ж, і відгуки про тих чи інших компаніях. Але чи варто вважати ці самі відгуки в тому випадку, якщо це саме конкретне підприємство цікавить вам в ролі потенційного роботодавця? В цьому ми якраз  і постараємось розібратись далі.

Відразу ж хотідлось би сказати, що на жаль, більшості із тих відгуків, які ви зможете знайти про свого потенціального роботодавця в мережі, вірити буде не можна. На це у нас є відразу два аргумента.

Перший аргумент - частіше всього відгуки пишуть під впливом емоцій, причому в більшій мірі, негативних. Із всіх реальних відгуків (про відгуки заказні ми детальніше поговорими з вами далі) практично 90 % будуть написані під впливом емоцій, при чому емоцій негативних. Тобто, грубо кажучи, людину звільнили із роботи і він, прийдучи  додому в засмученому стані, відразу ж кинувся за комп'ютер і написав негативний відгук про ту компанію, в якій йому довелось працювати.
 

Чому відгукам, написаним "на емоціях", не варто вірити? Ще один давньоримський драматург колись сказав, що, скільки на землі існує різноманітних людей, стільки існує і різних думок. При чому людина влаштована таким чином, що його думка, в першу чергу, направлена на захист самог себе. Ми дуже рідко можем свідомо оцінити ситуацію  (осболиво  в період гострої образи, поки біль ще не втих), що в конфлікті винуваті ми самі (повністю або хоча б частково). Адже звільнення цілком можна розглядати, як конфлікт - конфлікт ваших інтересів і очікуванб роботодавця. Адже звільнення цілком можна розглядати, як конфлікт - конфлікт ваших інтересів та очікувань роботодавця. Адже, давайте гооврти начистоту, ні один підприємець і ні одна компанія, ні за що не звільнить хорошо, перспективного співробітника.

Про що все, перечислене вище, свідчить? Про те, що у відгуку, який написав тільки що звільнена людина, скоріше всього, буде описаний суб'єктивний погляд на ситуацію і відноситься до інформації, поданої в цьому самому коментарії, варто лише обережно і залучено, роблячи скидку на те, що її викладали під впливом почуттів.

Інший аргумент - дуже, дуже велика кількість відгуків в мережі написані на замовлення, тобто проплачені. Причому, якби дивно це не звучало, дійсно успішні компанії витрачають величезні гроші не тільки для того, щоби похвалити себе, але і для того, щоби "посварити" конкурентів. Так ось, цим самим замовленим відгукам вірити зовсім не можна (якщо у відгуках "на емоціях" буде хоч крапелька правди, то тут чи тільки повний "мед" чи абсолютний "дьоготь").

А тепер головне запитання: як саме відрізнити замовлені відгуки від спражніх. По-перше, важлива площадка, на якій розміщений той самий відгук - якщо це сторінка самої компанії, то шансів на правдивість дуже мало.

По-друге, важливий зміст коментаріїв. Відгук із малою кількістю конкретної інформації навряд чи правдивий. Загалом, коментарії, в яких дуже багато офіціальних фактів (компанія Н працює в 35 містах; компанія К випускає 25 видів крісел і т.д.) також не заслуговують уваги.

По-третє, звернути увагу варто  і на мову, якою написаний сам відгук. Насторожить повинна дуже офіційна, правильна російська мова (особливо повні назви продуктів і компаній, які в звичайному житті ми не використовуємо: Макдоналдс ми, наприклад, частіше називаємо МакДаком і т.д.).

По-четверте, варто уважніше вивчити і профіль, з якого відправлено повідомлення. Щоби зрозуміти, що це не "фейковий аккаунт", достатньо буде задати уточнюючі запитання. Якщо вам дадуть відповідь, при чому по справі і з конкретними фактами, то тоді є смисл повірити.